Polscy Psycholodzy online

@2022

30 lipca 2022

Zaburzenia nerwicowe: lęk uogólniony

Pełna nazwa zaburzeń nerwicowych, to zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną.  Zaliczamy do nich:

- Zaburzenia lękowe w postaci fobii

- Inne zaburzenia lękowe

- Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (nerwica natręctw")

- Reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne

- Zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)

- Zaburzenia występujące pod postacią somatyczną 

- Inne zaburzenia nerwicowe

 

Dziś chcielibyśmy z Wami porozmawiać na temat Zaburzenia lękowego uogólnionego, zaliczanego do Innych zaburzeń lękowych. To lęk, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie podać, tzn. nie jest on związany z konkretną sytuacją ani problemami przeżywanymi przez osobę, a jego nasilenie nie zależy od aktualnych trudności. 

Najczęstszymi objawami, na które skarżą się osoby zmagające się z Zaburzeniami lęku uogólnionego są: 

- ciągłe uczucie zdenerwowania oraz niepokoju nie związane z sytuacją zewnętrzną

- odczuwanie napięcia mięśniowego

- pocenie się

- zawroty głowy

- uczucie kołatania serca

- uczucie ,,niepokoju w podbrzuszu"

- uczucie ,,że zaraz wydarzy się coś złego"

 

Co zrobić jeśli odczuwasz podobne objawy?:

Najważniejsze jest aby udać się do specjalisty: lekarza psychiatry/ psychoterapeuty. Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić czy Twoje objawy mogą świadczyć już o lęku uogólnionym. Większość osób przynajmniej raz w życiu doświadczyła podobnych objawów, dlatego same objawy nie wystarczą do postawienia diagnozy. Konieczna jest analiza również innych czynników. Ponadto podjęcia odpowiedniego leczenia pomoże Ci w złagodzeniu odczuwanych objawów, a czasem nawet pozwoli na ich ustąpienie. W przypadku lęku ważne jest aby poznać przyczyny jego powstawania, które często bez interwencji z zewnątrz nie są dla Nas samych zauważalne. Analizując pewne schematy wspólnie z psychoterapeutą, możemy je zmieniać. W przypadku lęku zauważalne jest również niejednokrotne obniżenie nastroju, dlatego specjalista analizując indywidualnie Twoją sytuację, będzie w stanie określić dla Ciebie najlepszy plan terapii. Jeśli Twoje objawy budzą w Tobie niepokój, serdecznie zapraszamy Cię do porozmawiania z jednym z naszych specjalistów.

 

 

WROĆ DO BLOGA