Polscy Psycholodzy online
@2022
Czy praca nad swoimi słabościami jest ,,łatwa i przyjemna"?
Wręcz przeciwnie. Zazwyczaj towarzyszy jej trud, złość, a również chwilami bezsilność. To, że zmiana swoich zachowań wymaga cierpliwości, wie każdy kto próbował kiedykolwiek zmienić coś w sobie. Miałam kiedyś klienta, który miał duży problem z kontrolowaniem złości, kiedy tylko działo się coś co mu się nie podobało, wybuchał. To powodowało, że ludzie się go bali i unikali, a on myślał o sobie bardzo negatywnie. Z czasem, kiedy wspólnie pracowaliśmy nad tym aby zrozumiał skąd bierze się w nim złość, jak może rozpoznawać u siebie już najmniejsze sygnały ostrzegawcze świadczące o tym iż pojawia się u niego frustracja, oraz jak może rozładowywać swoje napięcie, coraz częściej udawało mu się ,,nie wybuchać", aż z czasem często w sytuacji, kiedy wcześniej by się ze złościł, emocja ta się w nim nie pojawiała. Stephen Guise w swojej książce podał, iż średni czas zmiany nawyku wynosi 66 dni, jest to czasy aby przestawić się ze starego, do nowego zachowania i aby nowe zachowanie stało się nawykowe.
Co daje nam praca nad sobą?
Przede wszystkim jeśli staramy się zmienić coś co nam utrudnia budowanie relacji z innymi oraz samym sobą, możemy zauważyć samą zmianę. Zmianą tą może być: - poprawa sytuacji,
- relacji z drugą osobą,
- odczuwane przez Nas samopoczucie,
- zwiększenie poczucia własnej wartości
- akceptacja siebie
Terapia oprócz poczucia ulgi jest też pewnym trudem. Trudem związanym z przełamywaniem starych schematów myślenia oraz działań. Celem jej jest poprawa komfortu Twojego życia psychicznego, który możesz zauważyć wraz z trwaniem procesu terapeutycznego.