Polscy Psycholodzy online

@2022

06 sierpnia 2022

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw, to inaczej zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD). Osoba cierpiąca na ten rodzaj zaburzenia czuję przymus ,,pomyślenia" lub wykonania jakiejś czynności w celu obniżenia odczuwanego lęku. Lęk ten jest subiektywny oraz niezwiązany z występowaniem faktycznego zagrożenia. Osoba zmagająca się z nerwicą natręctw, czuję że jeśli nagle i szybko nie wykona jakiejś czynności lub nie powtórzy w głowie pewnego zdania, to stanie się coś złego. Z tego powodu osoby potrafią w głowie powtarzać wielokrotnie jakieś zdanie przed wyjściem z domu, wycierać lodówkę lub zamykać i otwierać drzwi. Osoba czująca przymus pomyślenia czegoś lub wykonania pewnej czynności, nie jest w stanie podać, co miałoby się wydarzyć złego, jednak poziom lęku jaki odczuwa oraz ulgi związanej z wykonaniem kompulsji  (natrętna czynność) lub powtórzeniem obsesyjnej myśli sprawia, że nie jest w stanie zaprzestać swoich zachowań. 

W konsekwencji zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie osoby, a nawet uniemożliwiając jej codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest aby zacząć walczyć z problemem. Nie jest prawdą, że osoba cierpiąca na nerwicę natręctw musi poddać się swoim natrętnym myślom lub czynnościom, wręcz przeciwnie. W przypadku małego nasilenia objawów, większość osób jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z objawami Też nie każdy powrót w celu sprawdzenia czy wyłączyliśmy żelazko lub zamknęliśmy drzwi, będzie objawem nerwicy. Jeśli nie skupiamy się świadomie na tym co robimy, nie będziemy w stanie pamiętać czy coś wykonaliśmy co leże w grupie naszych nawyków, Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), są czymś więcej niż sprawdzeniem czy wyłączyliśmy gaz. To zbiór zachowań, który powoduje, że mimo iż wiemy że go wyłączyliśmy, potrzebujemy upewnić się jeszcze 30 razy, czy na pewno to zrobiliśmy. 

Co zatem zrobić jeśli podejrzewamy, że możemy zmagać się z OCD?

Najważniejsze jest aby nie ,,zostawać" samemu z objawami. Badania pokazują, że psychoterapia, zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym przynosi skuteczne efekty w walce z natrętnymi myślami oraz czynnościami. Terapia pomaga wygaszać natrętne myśli oraz czynności, jednocześnie ucząc radzić sobie z lękiem oraz z czasem zmniejszyć poziom jego odczuwania. Jeśli chciałbyś zadać Nam pytanie dotyczące OCD, zapraszamy do kontaktu

WROĆ DO BLOGA