Polscy Psycholodzy online

@2022

19 lutego 2022

,,Jak myśli wpływają na nasz nastrój?"

 Czy odnosisz czasem wrażenie, że Twoje emocje "żyją własnym życiem"? Masz poczucie, że nieokiełznana złość lub wszechogarniający smutek przejmuje nad Tobą kontrolę i nic nie da się z tym zrobić? To prawda, że wyrażanie i kontrolowanie emocji nie zawsze bywa łatwe. Silne uczucia sprawiają, że przestajemy myśleć racjonalnie i gubimy się w gąszczu własnych przeżyć. Czasami trudno nam zrozumieć, co właściwie się z nami dzieje i dlaczego nie możemy sobie poradzić.

 

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga znaleźć odpowiedzi na te pytania. W pracy terapeutycznej koncentrujemy się na związku między nastrojami, które przeżywamy, a sposobem myślenia. Zakładamy, że nasze emocje i zachowania nie są spowodowane bezpośrednio sytuacjami, które nam się przydarzają, a naszym sposobem ich interpretowania. Żeby lepiej to zrozumieć, przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji. Starasz się o nową pracę, po wielu złożonych aplikacjach, odzywa się do Ciebie firma, w której od dawna chciałeś pracować. Zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanówmy się co możesz wtedy czuć? Być może radość, a nawet ekscytację. Ale co się stanie, gdy do Twojej głowy zaczną wkradać się niechciane myśli, które będą twierdziły, że sobie nie poradzisz i nie zasługujesz na to stanowisko? Radość z otrzymanego telefonu pewnie szybko ustąpi miejsca obawom, a być może nawet poczuciu rezygnacji. Takich sytuacji w naszym życiu są tysiące. Schematy myślowe, które wykształciliśmy w trakcie całego swojego życia, wpływają na nasze samopoczucie a co za tym idzie – na podejmowane przez nas decyzje i zachowania. Nie jest przecież niczym zaskakującym, że prawdopodobnie lepiej zaprezentujemy się na rozmowie wstępnej, kiedy nie będziemy skupiać się na wszelkich możliwych czarnych scenariuszach.

 

Różne myśli nieustannie krążą w naszej głowie. Nawet jeżeli czasami wydaje Ci się, że Twoje zachowanie lub wybuch emocji jest całkowicie impulsywny, i nie wiążesz go z konkretnymi myślami lub masz pustkę w głowie, to zazwyczaj właśnie one są za niego odpowiedzialne. Podczas terapii uczymy się wychwytywać i identyfikować myśli, nawet takie, które schowały się bardzo głęboko pod warstwą emocjonalnych doświadczeń i z pozoru automatycznych zachowań.

 

Koncentracja na sposobie myślenia nie jest nowością w pomocy psychologicznej. Pewnie już nie raz słyszałeś chwytliwe slogany o potędze optymistycznego nastawienia. W terapii poznawczo-behawioralnej nie do końca chodzi o to, by stać się optymistą. Kładziemy nacisk na to, żeby nasze myślenie było RACJONALNE. Nie uciekniemy od nieprzyjemnych emocji. Są one częścią życia i mają w nim swoją ważną funkcję (o której już niebawem będziesz mógł przeczytać w innym artykule). Możemy natomiast lepiej je poznać i zrozumieć. Mimo, że może być to czasami niewiarygodne, to chcemy Cię zapewnić, że masz wpływ na to co myślisz i jak myślisz. Myślenie, tak samo, jak wiele innych czynności, można wytrenować. Dzięki zmianie swoich nawyków myślowych, będziesz mógł bardziej efektywnie kontrolować i modyfikować swoje stany emocjonalne, a co za tym idzie, poczuć się lepiej sam ze sobą :).

Jeżeli:

  • chcesz sprawdzić jak Twój sposób myślenia wpływa na trudności pojawiające się w Twoim życiu
  • chcesz zmienić swoje myślenie, na takie, które będzie dla Ciebie korzystniejsze
  • czujesz, że Twoje uczucia wymykają Ci się spod kontroli
  • czasami podejmujesz działania, których powodów nie potrafisz zrozumieć,

 

Zapraszamy na konsultację. Wspólnie przeanalizujemy przyczyny ewentualnych trudności i znajdziemy konstruktywne rozwiązanie problemu.

 

Polscy psycholodzy online

 

 

 

 

 

 

 

 

WROĆ DO BLOGA