Polscy Psycholodzy online
@2022
Czy odnosisz czasem wrażenie, że Twoje emocje "żyją własnym życiem"? Masz poczucie, że nieokiełznana złość lub wszechogarniający smutek przejmuje nad Tobą kontrolę i nic nie da się z tym zrobić? To prawda, że wyrażanie i kontrolowanie emocji nie zawsze bywa łatwe. Silne uczucia sprawiają, że przestajemy myśleć racjonalnie i gubimy się w gąszczu własnych przeżyć. Czasami trudno nam zrozumieć, co właściwie się z nami dzieje i dlaczego nie możemy sobie poradzić.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga znaleźć odpowiedzi na te pytania. W pracy terapeutycznej koncentrujemy się na związku między nastrojami, które przeżywamy, a sposobem myślenia. Zakładamy, że nasze emocje i zachowania nie są spowodowane bezpośrednio sytuacjami, które nam się przydarzają, a naszym sposobem ich interpretowania. Żeby lepiej to zrozumieć, przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji. Starasz się o nową pracę, po wielu złożonych aplikacjach, odzywa się do Ciebie firma, w której od dawna chciałeś pracować. Zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanówmy się co możesz wtedy czuć? Być może radość, a nawet ekscytację. Ale co się stanie, gdy do Twojej głowy zaczną wkradać się niechciane myśli, które będą twierdziły, że sobie nie poradzisz i nie zasługujesz na to stanowisko? Radość z otrzymanego telefonu pewnie szybko ustąpi miejsca obawom, a być może nawet poczuciu rezygnacji. Takich sytuacji w naszym życiu są tysiące. Schematy myślowe, które wykształciliśmy w trakcie całego swojego życia, wpływają na nasze samopoczucie a co za tym idzie – na podejmowane przez nas decyzje i zachowania. Nie jest przecież niczym zaskakującym, że prawdopodobnie lepiej zaprezentujemy się na rozmowie wstępnej, kiedy nie będziemy skupiać się na wszelkich możliwych czarnych scenariuszach.
Różne myśli nieustannie krążą w naszej głowie. Nawet jeżeli czasami wydaje Ci się, że Twoje zachowanie lub wybuch emocji jest całkowicie impulsywny, i nie wiążesz go z konkretnymi myślami lub masz pustkę w głowie, to zazwyczaj właśnie one są za niego odpowiedzialne. Podczas terapii uczymy się wychwytywać i identyfikować myśli, nawet takie, które schowały się bardzo głęboko pod warstwą emocjonalnych doświadczeń i z pozoru automatycznych zachowań.
Koncentracja na sposobie myślenia nie jest nowością w pomocy psychologicznej. Pewnie już nie raz słyszałeś chwytliwe slogany o potędze optymistycznego nastawienia. W terapii poznawczo-behawioralnej nie do końca chodzi o to, by stać się optymistą. Kładziemy nacisk na to, żeby nasze myślenie było RACJONALNE. Nie uciekniemy od nieprzyjemnych emocji. Są one częścią życia i mają w nim swoją ważną funkcję (o której już niebawem będziesz mógł przeczytać w innym artykule). Możemy natomiast lepiej je poznać i zrozumieć. Mimo, że może być to czasami niewiarygodne, to chcemy Cię zapewnić, że masz wpływ na to co myślisz i jak myślisz. Myślenie, tak samo, jak wiele innych czynności, można wytrenować. Dzięki zmianie swoich nawyków myślowych, będziesz mógł bardziej efektywnie kontrolować i modyfikować swoje stany emocjonalne, a co za tym idzie, poczuć się lepiej sam ze sobą :).
Jeżeli:
Zapraszamy na konsultację. Wspólnie przeanalizujemy przyczyny ewentualnych trudności i znajdziemy konstruktywne rozwiązanie problemu.
Polscy psycholodzy online