Polscy Psycholodzy online
@2022
Prawdopodobnie znasz kogoś, kto bez "proszka na sen" nie zaśnie. A być może sam znasz z autopsji męczące i bezsenne noce? Może trwa to już tak długo, że powoli tracisz nadzieję na lepszy sen i rześki poranek? Jeżeli tak, zatrzymaj się przez chwilę na poniższym, krótkim tekście, bo być może, jak wielu z nas, cierpisz na bezsenność.
W Polsce najczęstszą praktyką w leczeniu bezsenności jest farmakologia. Jest to bardzo rozpowszechniony sposób radzenia sobie z zaburzeniami snu. Bardzo łatwo dostać receptę na leki ułatwiające zasypianie i utrzymanie snu. Pamiętajmy, że wybierając ten sposób wsparcia warto problem skonsultować z lekarzem psychiatrą, a nie tylko z lekarzem rodzinnym. Ale czy ZAWSZE musimy brać leki, jeżeli cierpimy na bezsenność? Czy jest to JEDYNA opcja pomocy?
Okazuje się, że nie. W Europie i Ameryce coraz bardziej popularna staje się terapia poznawczo-behawioralna bezsenności. Według Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem (Riemann i wsp.2017) jest ona rekomendowana jako pierwszoplanowa metoda leczeniu bezsenności. Oznacza to, że zanim sięgniemy po farmakologię, warto rozważyć podjęcie psychoterapii. Istnieje duża szansa, że przyniesie ona pozytywne rezultaty i rozwiąże Twoje problemy ze snem. Również wytyczne Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AASM, Schutte-Rodin i wsp.2017) podkreślają skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej bezsenności – jest ona zalecana dla osób dorosłych w różnym wieku, również dla tych, którzy już od dawna przyjmują leki nasenne.
W psychoterapii wspólnie sprawdzamy potencjalne przyczyny Twojej bezsenności. Następnie razem pracujemy nad zmianą nawyków związanych ze snem, a także nad redukcją napięcia emocjonalnego, wynikającego z dysfunkcjonalnych przekonań. Uczymy relaksacji, a także przeprowadzamy eksperymenty, żeby zweryfikować, w jakim stopniu wprowadzane strategie są dla Ciebie pomocne. Jest to terapia krótkoterminowa i skoncentrowana na celu.
Jeżeli:
masz dość długich nocy, podczas których tylko przekręcasz się z boku na bok
kończą Ci się pomysły, co zrobić, żeby porządnie się wyspać
czujesz, że chcesz przestać brać leki nasenne, ale się boisz powrotu bezsenności
nigdy nie brałeś leków i chciałbyś spróbować rozwiązać problem, zanim po nie sięgniesz
jesteś zmotywowany i gotowy do zaangażowania w terapię,
to warto spróbować! Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej możesz zyskać zdrowy i spokojny sen. Jeśli masz pytania związane z tym tematem lub już wiesz, że chcesz znów móc położyć się w łóżku i spokojnie przespać noc, serdecznie zapraszam do kontaktu oraz umówienia się na wizytę.
Julia Gibuła
Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
w trakcie certyfikacji