Polscy Psycholodzy online

@2022

07 maja 2022

,,Dorosłe Dzieci Alkoholików"

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że życie Cię przerasta? Trudno jest Ci określić co czujesz, nie wiesz jak budować stabilne i szczęśliwe relacje?

Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? A może Twój rodzic był uzależniony?

Wiele osób uważa, że opuszczenie fizyczne domu rodzinnego, wiąże się z całkowitym zostawieniem za sobą tego co w nim było. Niestety zazwyczaj tak nie jest.

Z syndromem DDA (,,Dorosłych Dzieci Alkoholików"/ osób uzależnionych) mierzy się co najmniej kilka milionów Polaków, a przecież nie tylko osoby wychodzące z domu gdzie rodzic pił, żyła w strachu, stresie i lęku przed tym, co będzie. Dorosłe Dzieci wychodzące z domu gdzie panował nałóg, to osoby zarówno z domów gdzie brakowało na podstawowe potrzeby jak i takie, w których  nigdy na nic nie brakowało. To osoby w których domu rodzic był agresywny  po zażyciu, jak i spokojny i najczęściej  kładł się spać. Nie ważne jaki był schemat, ważne, że rodzina była podporządkowana  uzależnieniu, a nie potrzebom poszczególnych członków rodziny. Kiedy dziecko nie wyniosło z domu poczucia miłości, bycie najważniejszym dla rodziców, bycia bezcennym darem. Kiedy rodzic nie nauczył nas, jak reagować na pewne sytuację, dbać o siebie, czuć się kochanym, wierzyć w siebie, radzić sobie z problemami i je przezwyciężać, to w życiu dorosłym możemy odczuwać trudności. Dlatego, kiedy wchodzimy w dorosłe życie i stają przed nami dorosłe obowiązki jak np. budowanie szczęśliwych relacji, dokonywanie ważnych wyborów, bycie rodzicem, to może pojawić się poczucie ogromnego zagubienia. Jeśli chciałbyś zrozumieć, skąd to poczucie i co możesz z nim zrobić, zapraszamy do rozmowy z jednym z naszych specjalistów.

 

WROĆ DO BLOGA