Polscy Psycholodzy online
@2022
O depresji poporodowej najczęściej słyszymy w sytuacji zaburzeń zdrowia psychicznego związanych z połogiem. Czym ono jest? Czy w przypadku, gdy po paru dniach od porodu występują u kobiety objawy obniżonego nastroju, labilności emocjonalnej, gdy czuje, że nie radzi sobie w opiece nad dzieckiem, płacze częściej niż zazwyczaj, jest drażliwa - czy oznacza to, że cierpi na depresję poporodową? Jeżeli objawy trwają kilka dni - nie. Poród i przyjście na świat dziecka wiążą się nie tylko z licznymi zmianami w życiu matki, która większość swojego czasu oddaje swojemu dziecku. Jest to również stres, wysiłek fizyczny, który pozostawia ślad w jej organizmie, wiążący się z nagłym spadkiem hormonów ciążowych, takich jak estrogen - związany z utrzymaniem dobrego nastroju u kobiet. Na skutek tych zmian pojawienie się wyżej wymienionych objawów, które trwają kilka dni (od 3 do 5) oznaczają wystąpienie smutku poporodowego (baby blues). Jest to częste zjawisko, występuje u 70-80% kobiet i ustępuje samoistnie. Jeśli jednak objawy obniżonego nastroju utrzymują się w ciągu 2 tygodni, i występują w ciągu 6 tygodni po porodzie (większość klinicystow twierdzi jednak, że objawy mogą wystąpić do roku), pojawiają się lęk i przesadne zamartwianie o zdrowie dziecka (matka całą noc czuwa przy jego lóżeczku w obawie, że przestanie ono oddychać, podczas gdy nie ma ku temu żadnych przesłanek medycznych), występują myśli samobójcze oraz natrętne myśli dotyczące agresji wobec dziecka i pogorszenie łączącej ich więzi, należy skontaktować się ze specjalistą. Depresja poporodowa może występować częściej u tych kobiet, które już wcześniej doświadczyły epizodu depresyjnego. Dlatego jeżeli jesteś kobietą, która doświadczała takiego stanu wcześniej lub innej choroby psychicznej, takiej jak np. choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, warto już przed porodem skonsultować się z lekarzem psychiatrą – by ustalić plan działania w przypadku wystąpienia objawów, bądź kontynuacji leczenia po porodzie.
Bibliografia: Jaeschke, R. Poporodowe zaburzenia nastroju - update 2012. Neuropsychiatria i neuropsychologia 2012: 7, 3. 113-121.
Jeżeli czujesz, że inaczej wyobrażałaś sobie macierzyństwo, czujesz się zagubiona jako przyszła lub obecna mama, zapraszam Cię do kontaktu.
Polscy psycholodzy online