Polscy Psycholodzy online
@2022
Piękna pogoda, wypady ze znajomymi, grill, zimne piwo. A może by zacząć po wakacjach? Tyle obecnie mam wydatków, okres urlopowy. Czy warto rozpoczynać terapię w wakacje?
Powiedziałabym, że z rozpoczęciem terapii często jest jak z pójściem do lekarza. Póki mogę wytrzymać, to czekam. Czy jest to jednak dobry sposób radzenia sobie z chorobą? Weźmy pod uwagę osobę, którą boli kolano. Czeka, bo przecież nie jest tak źle. Pytanie tylko, czy jakby teraz skorzystała z pomocy lekarza, nie skończyłoby się jedynie na fizjoterapii, a tak po przechodzonym urazie i kilku miesiącach konieczna będzie operacja. W terapii jest podobnie, im mniej boli tym zazwyczaj mniej czasu potrzeba aby rozwiązać problem. Dlatego nie zawsze warto odkładać pewne sprawy na później. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej możesz rozwiązać problem, a zatem oszczędzamy i czas i pieniądze. Czy wakacje są dobrym okresem na podjęcie terapii? Myślę, że to zależy. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie będziesz przez miesiąc poza domem z brakiem możliwości rozmowy lub koniecznością wzięcia kredytu na terapię, to może to faktycznie ,,nie jest ten czas". Jednak jeśli czujesz, że czekanie spowoduję nasilenie się problemu, to może nie warto odkładać ją na później.
Na co zatem warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na podjęcie terapii w wakacje?
- Moje możliwości czasowe. Pamiętaj terapia to zazwyczaj jedno spotkanie w tygodniu, jeśli wyjeżdżasz raz w ciągu wakacji na 2 tygodniowy urlop, gdzie nie będziesz mógł rozmawiać, nie zakłóci to ciągłości terapii. Terapia online ma ten plus, że możesz z niej skorzystać wszędzie, gdzie jest internet.
- Zorganizuj swój budżet. Terapia prywatna zawsze niesie ze sobą koszty, dlatego rozpisz najpierw swój budżet oraz określ priorytety i na ich podstawie zdecyduj, czy znajdziesz środki na kontunuowanie terapii.
- Sprawdź swój poziom ,,sił". W wakacje dzięki naturalnemu słońcu oraz długości dnia, mamy zazwyczaj więcej energii niż w zimę, co może ułatwiać rozmowę o trudnych dla Ciebie tematach.
- Określ na ile jesteś w stanie zaczekać na terapię, a na ile bardziej korzystne byłoby dla Ciebie już teraz rozpocząć pracę nad pewnymi tematami. Np. Jeśli zmagasz się z problemem z alkoholem, przekładanie terapii na okres ,,po wakacjach" zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem. Badania pokazują, że w okresie wakacyjnym dokonuje się najwięcej strat w życiu rodzinnym związanym właśnie z piciem jednego z partnerów.