Polscy Psycholodzy online
@2022
Każdy z nas miewa w życiu takie momenty, w których wolałby nie czuć nic. Wyłączyć emocje. Być może i Tobie kiedyś przyszła do głowy taka myśl. Wydaje się wtedy, że bez odczuwania tylu skomplikowanych, trudnych uczuć życie byłoby prostsze. W psychoterapii jednak nie koncentrujemy się na bezwzględnym eliminowaniu i wyciszaniu emocji, nawet tych nieprzyjemnych i trudnych. Nie tylko dlatego, że jest to praktycznie niemożliwe, ale przede wszystkim dlatego, że emocje są nam potrzebne. Pewnie zgodzisz się ze mną, że uczucia takie jak radość, spokój czy satysfakcja przynoszą w życiu wiele dobrego. Sprawiają, że jest ono przyjemniejsze i pełniejsze. Motywują do działania, umożliwiają odpoczynek i regenerację, informują nas o tym, że nasze potrzeby są zaspokojone. Jest to więc zupełnie naturalne, że dążymy do ich odczuwania. Ale co z pozostałymi uczuciami? Wartość emocji trudnych nie wydaje się być już taka oczywista. Uciekamy od nich, wypieramy je, nie przyglądamy się im, a przecież mają w naszym życiu bardzo ważne funkcje.
Strach i lęk pozwalają przystosować się do ciągle zmieniających się warunków i skutecznie chronić przed niebezpieczeństwami. Bez ich odczuwania bylibyśmy całkowicie bezbronni, nie potrafilibyśmy rozpoznać realnego niebezpieczeństwa. Złość i gniew pobudzają do działania, pozwalają stawiać czoła przeciwnościom losu. Pełnią funkcję samoobrony, a także są sposobem na rozładowanie napięcia i frustracji, które się w nas kumulują. Smutek, żal, niekiedy rozpacz, jest nieodłącznym elementem radzenia sobie ze stratą. Uczucie smutku pomaga się wyciszyć, ograniczyć zużycie energii, a także sprzyja refleksji. Wstyd umożliwia funkcjonowanie w społeczności z uwzględnieniem panujących norm.
Emocje są również ważnymi informacjami. Niczym znaki drogowe prowadzą nas do zdobywania wiedzy nie tylko o sobie, o własnych granicach i potrzebach, ale także o innych ludziach. Odczytywanie stanów emocjonalnych przeżywanych przez inne osoby jest podstawą w relacjach. Pozwala nam wzajemnie się rozumieć. Przeżywanie emocji niesie ze sobą doświadczenie życiowe, na podstawie którego podejmujemy decyzje i rozwijamy się.
Ponadto, szczególną wartością nieprzyjemnych stanów emocjonalnych, jest fakt, że często są one głównym motywem wprowadzania pozytywnych zmian w swoim życiu. Paradoksalnie to właśnie cierpienie może dawać siłę do postawienia pierwszych kroków na nowej, lepszej drodze.
Jeżeli Twoje emocje mówią Ci, że to jest dobry moment, żeby wyciągnąć rękę po pomoc i najwyższa pora, żeby coś zmienić – nie zwlekaj! Konsultacja psychologiczna pomoże Ci zrozumieć Twoje uczucia i podjąć decyzję o ewentualnej pracy terapeutycznej. Jeżeli chciałbyś przyjrzeć się temu, co się z Tobą dzieje, zapraszamy do kontaktu.
Polscy psycholodzy online