Polscy Psycholodzy online

@2022

22 stycznia 2022

Czy mam problem z alkoholem? 

Czy mam problem z alkoholem? Jeśli zadajesz sobie podobne pytanie, oznacza to, że jest najprawdopodobniej coś takiego w Twoim sięganiu po alkohol, co Cię niepokoi oraz sprawia, że nie jesteś pewny czy Twoje picie mieści się jeszcze w granicach normy, czy już przesadzasz. Większość osób boi się usłyszeć, że jest osobą uzależnioną od czegoś lub kogoś, bo to by oznaczałoby, że trzeba by było coś zacząć z tym robić lub co gorsze, przestać to robić. Jeśli jakaś czynność lub środek pomagał Ci przez ostatni czas ,,Poradzić sobie" z problemami lub poczuć ukojenie, to wizja życia bez tej substancji lub czynności budzi lęk. O tym, że uzależnienie tak naprawdę przynosi cierpienie, a nie ukojenie, a nasz umysł nas często okłamuje, porozmawiamy w przyszłych artykułach. A zatem jak sprawdzić czy jesteś osobą uzależnioną od alkoholu?                            

                                          
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje picie jest już problemowe, proszę abyś szczerze sam przed sobą odpowiedział sobie na kilka pytań zawartych poniżej
                                                 
1. Czy często odczuwasz, powracająca oraz natrętną potrzebę sięgnięcia po alkohol, zwłaszcza w chwilach przeżywania silnych emocji, takich jak np. złość, smutek, rozdrażnienie, nuda,  zmęczenie, frustracja?
 
2. Zdarza Ci się wypić więcej niż zakładałeś/aś, nie określać ile wypijesz lub zauważasz, że większość wieczorów spędzasz z alkoholem w dłoni?
 
3. Potrzebujesz więcej ,,wypić" aby poczuć się ,,wstawionym/ą" choć kiedyś potrzebowałeś go mniej?
 
4. Zauważyłeś, że jeśli nie sięgniesz po alkohol tak jak zawsze, to jesteś bardziej rozdrażniony/ niespokojny?
 
5. Trudno jest Ci sobie wyobrazić spotkanie ze znajomymi bez alkoholu lub nie wypicie przed snem, na ,,dobry sen"?
 
6. Sięgasz po alkohol mimo, że wiesz że będziesz miał ,,kaca moralnego", pokłócisz z partnerem itp.
 
Jeśli zauważyłeś/aś u siebie w ostatnim czasie kilka z powyższych objawów, być może ,,masz problem z piciem". Dlatego jeśli jesteś ciekaw czy jesteś osobą uzależnioną, pijesz szkodliwie lub czy możesz zacząć się kontrolować w czasie picia, to skontaktuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że nic nie zastąpi rozmowy z nim. Dlatego jeśli Ty lub bliska Ci osoba sięga po alkohol w sposób problemowy lub zadajesz sobie pytanie czy jesteś osobą uzależnioną i co możesz z tym zrobić aby nie krzywdzić siebie oraz swoich najbliższych, to serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.
 
Polscy psycholodzy online
 
 
 
 
 
 
 
 

 

WROĆ DO BLOGA